https://www.high-endrolex.com/48

Nové energetické štítky | Kuchyně IN

Aktuality

Nové energetické štítky

Nové energetické štítky platné od 01.03.2021

Hlavní funkcí energetického štítku je podat informace o hodnotách spotřeby elektřiny a vody konkrétního domácího spotřebiče. Tyto standardizované údaje jsou na spotřebičích uváděny od roku 1995. V posledních letech se díky technologickému vývoji velké množství produktů nacházelo v energetické třídě A+, případně i vyšší, stávající energetické štítky proto přestaly být vyhovující a bylo třeba je této skutečnosti přizpůsobit.

V oblasti domácích spotřebičů se tato změna dotkne v první řadě myček nádobí, chladniček a mrazniček, vinoték, praček a kombinovaných praček se sušičkou, u dalších spotřebičů se jedná o televizory, monitory a elektronické displeje.


Jaké změny tedy nové energetické štítky čekají?

V první řadě dochází ke zrušení plusových tříd ve třídách energetické účinnosti, jako je např. A+++. Nové energetické třídy mají rozsah značení od A do G.

Nově jsou využívány nové metody měření spotřeby energie a určení konkrétní třídy štítku.

U myček nádobí se mění složení vzorové sady nádobí, a také se třída energické účinnosti vztahuje nově na program "Eco".

Stejně tak jako u praček a kombinovaných praček se sušičkou vychází údaj o spotřebě energie ze 100 pracích cyklů.

U chladniček je nově zohledňován typ zařízení, princip funkce, teplota místnosti a také počet a velikost úložných prostorů, spotřeba energie je udávána jako spotřeba roční, v kWh.

 

Kromě těchto údajů obsahují štítky jazykově neutrální piktogramy s dalšími informacemi o spotřebičích, například o hladině hluku nebo údaj o objemu. Některé z nich zůstaly stejné jako u předchozích štítků, některé jsou nové.

Nově jsou také na energických štítkách uváděny QR kódy, díky nimž je možné získat detailnější informace o konkrétním produktu. Po jejich naskenování se dostanete do databáze provozované EU a můžete si zde prohlédnout, případně stáhnout datové listy pro všechna zařízení, jichž se energické štítky týkají.

Povinnost označovat výše uvedené skupiny spotřebičů novým energetickým štítkem platí od 01.03.2021, ostatní skupiny produktů budou mít nové energické štítky pravděpodobně od roku 2022.Více informací najdete zde.

 Nový energetický štítek myčky

 

https://www.high-endrolex.com/48

https://www.high-endrolex.com/48